Ingyenes kiszállítás 30.000 Ft felett az egész ország területén! (szállítási módok).

Kérdése van? Keressen minket!
E-mail: info[kukac]yarnandyou.hu Telefon: +36302233052

Fonal kisokos - összetétel

Angi2023-06-13alapanyagokfonalvastagság, méretezés, kategóriák, fonal, kisokos, összetétel, alapanyag, yarn and you, fonalválasztó, fonalsegédlet, kötés, horgolás, kézimunka,

Nagyon fontos, hogy megfelelő alapanyagú fonalat válasszunk ki az elképzelt mintához, hogy tökéletes végeredményt kapjunk. Például: nem köthetünk, vagy horgolhatunk gyapjúból babajátékot, ellenben egy kellemes tapintású könnyed téli pulóver nem készülhet pamutból. A különböző anyagok, másként viselkednek a különböző élethelyzetekben, ezért nagyon fontos a megfelelő anyagválasztás. 

Ha minőségi, időtálló végeredményt szeretnénk, válasszunk minőségi fonalakat!

A főbb alapanyagokat csoportosíthatjuk aszerint, hogy természetes, vagy mesterséges szálakból készültek. 

Természetes növényi alapanyagok:

Pamut: A pamut, a legrégebb ideje használatban lévő természetes textilek alapanyaga. Magas kopásállósága és tartóssága miatt közkedvelt a fonal iparban is. Könnyen tisztítható, általában magas hőfokon mosható, rendkívül puha. Mivel a pamut egy nehezebb súlyú alapanyag, ezért nem készíthetünk bármit belőle, de ennek ellenére nagyon széles körben felhasználható. Köthetjük, horgolhatjuk, szép eredményt kaphatunk. Leginkább amigurumizáshoz, háztartási holmikhoz (pl konyharuha, vagy fürdőszobai tároló) javaslom. Természetesen mást is készíthetünk belőle (nyári topokhoz is ideális a pamut, itt érdemes, valamilyen más szállal kevert terméket választani), de nagy, súlyos ruhadarabokhoz nem ajánlott, mert lassan szárad, és könnyen megnyúlhat a súlya miatt.


Len: Közkedvelt növényi alapanyag. A pamuthoz képest kevésbé nyúlnak, nagy szilárdsággal rendelkeznek, ezért a len tartamú fonalak kifejezetten erősek és időtállóak. Hőszigetelő képességük gyenge, ezért tökéletesek nyári ruhadarabok készítéséhez. Nagy melegben segíti a test hőszabályozását, mert gyorsan veszi fel, és gyorsan is adja le a nedvességet környezetének.


Tencel (Lyocell): A tencel természetes növényi alapanyagból (cellulózból) környezetkímélő, visszaforgatható vegyi eljárással előállított szál, mely a viszkóznál körnezetbarátabb módon, zárt rendszerben (kevesebb vízzel, és azt is újrahasznosítva) készül. Kiváló a nedvszívó képessége, könnyebb a pamutnál. A tencel természetesen fényes, így a selyem vegán alternatívájaként tartják számon. Nem igényel különleges bánásmódot, nem gyűrődik, nyári ruhadarabokhoz kitűnő választás.


Természetes állati alapanyagok: 

Gyapjú:A juh testét borító szőrzetet jelenti. A legfontosabb állati alapanyagú textilipari nyersanyag. A gyapjúszálak finomsága, hosszúsága, a nyírható bunda tömege és az abból nyerhető tiszta gyapjúszál-mennyiség stb. a juh fajtától függ. Általában a kötésre szánt gyapjú finomsága 19,5-24 mikron közé tehető. A gyapjú rengeteg kedvező tulajdonsággal rendelkezik, amik miatt kiváló alapanyaga a különböző ruhaneműknek. Rugalmas, formatartó, megfelelő ápolás mellett örök életű darabokat készíthetünk belőle. Megkülönböztetünk superwas (szupermosott) és kezeletlen fonalakat, előbbiek gépben is moshatóak, hétköznapibb bánásmódot is kibírnak, míg utóbbiakat csak kézzel, óvatosan lehet mosni, szárítani, viszont pont emiatt nemezelhetőek lehetnek.


Merino gyapjú: Kifejezetten merino juhok gyapjából készült fonalak összetevője, melyek jellemzője a különlegesen puha tapintás, könnyedség. A legpuhább gyapjú fajta. (Talán csak a baby láma puhább tőle.)


Moher: Az angóra kecske gyapjából készült szál. Hasonlóan kellemes és puha tapintású, mint a merino gyapjú, de könnyedebb, légies darabok születnek belőle. Kifejezetten ajánlott vékony pulóverek, kendők, sálak készítéséhez.


Selyem: A pamut mellet, az egyik legősibb alapanyagok közé tartozik. A selyem, a selyemhernyó mirigyváladékából készül, és a gubóból nyerik ki. Feldolgozása az ókori Kínából ered. Az előállítása, összetett és lassú folyamat, emiatt luxuscikként tartják számon. A selyem keresztmetszete lekerekített alakú háromszögre hasonlít, így a laposabb oldala sok fényt képes visszaverni, ez adja a fényességét. Puha, lágy tapintású alapanyag, leginkább kevert összetételben találkozhatunk vele, ennek megfelelően felhasználhatósága széleskörű.


Mesterséges és egyéb alapanyagok:

Akril: Lágy és selymes tapintású összetevő, előállítása költséghatékony, ezért közkedvelt alapanyag. Nagyon könnyű, gyorsan szárad, nem igényel különleges bánásmódot. Enyhe bolyhosodásra hajlamos, ezért, ha ez a tulajdonság zavar minket válasszunk anti-pilling akril termékeket, amiket kifejezetten babaholmik készítéséhez fejlesztettek ki.


Poliészter: A szintetikus textilszálak legelterjedtebb alapanyaga. Puha, selymes tapintású. A vékony, fényes effekt szálakon át, a vastag zsenília fonalakig találkozhatunk velük. Felhasználásuk széleskörű: amigurumizástól kezdve a babaholmikon át bármit készíthetünk belőle.


Csillogó szál: Fém, vagy szintetikus összetevőjű, főként effekt fonalak alapanyaga, különös, figyelemfelkeltő extra látványt adhat a belőlük készült ruhadaraboknak.


Papír: Papír szalagok összesodrásával készül, felhasználási területük széleskörű, de főként ruházati kiegészítők, vagy használati tárgyak alapanyaga. Készíthetünk belőle nyári kalapot, szőnyeget, kosarat, tányéralátétet is.


Forrás: Wikipédia

Hírlevél

A weboldal sütiket (cookie) használ az alapvető működés, valamint a jobb felhasználói élmény eléréséhez. Az oldal használatával elfogadja az Általános Szerződési Feltételeket, valamint az Adatvédelmi tájékoztatót.